Cim mazat lozisko po vycisteni?

Všeobecná diskusia o yoyovaní.
Pucik
Hlavný moderátor

Cim mazat lozisko po vycisteni?

Poslaťod Pucik » 02 Mar 2009, 19:33

Predbieham ale skor ci neskor to niekto zalozi rozhodol som sa to rozdelit do troch kategorii kde by sa malo preberat iba to konkretne :

Cim cistit: viewtopic.php?f=2&t=36&p=178#p178

Preco cistit: viewtopic.php?f=2&t=38&p=180#p180

Cim mazat: To je toto.

Obrázok užívateľa
PeterBA
Zakladateľ Yo-Yo.sk
Kontakt:

Re: Cim mazat lozisko po vycisteni?

Poslaťod PeterBA » 02 Mar 2009, 22:00

Ahojte,
Yoyá, ktoré používam na stringové triky (1A), alebo freehandové triky (5A) po vyčistení nemažem.
Yoyá, ktoré používam na loopovacie triky (2A) namažem olejčekom od firmy Yomega, ale len jednou dvoma kvapkami.
Dobrý olejček je aj od firmy Yoyojam. Od firmy Duncan je olej (mazadlo) v hustejišiom stave ako ostatné a preto ho ja osobne nepoužívam.

Pucik
Hlavný moderátor

Poslaťod Pucik » 02 Mar 2009, 22:43

Dakujem Peto ze si napisal to co sa snazim aj ja stale vysvetlit. Nemazem lozisko do yoya na stringove triky. To ze sici mi nevadi, vadi mi olej v lozisku ktory ho spomaluje.

Killswitch
Admin
Kontakt:

Poslaťod Killswitch » 03 Mar 2009, 14:01

ja pre loopovanie pouzivam olejcek prave od firmy duncan, pretoze mi vyhovuje zvlast v zaciatkoch, ked je potrebne aby sa looper dobre vracial a to umoznuje prave toto velmi huste mazadlo (jak vazelina) a este to ze ono sa tak rychlo nevypotrebuje ako riedsie mazadla. bocny efekt je este ze to znizi hlucnost loziska.

Obrázok užívateľa
nails

Poslaťod nails » 05 Aug 2009, 13:28

skúšal už niekto mazať ložisko grafitovým sprejom ? bojím sa že mi to * ložisko tak sa pýtam dopredu či už niekto skúšal

Killswitch
Admin
Kontakt:

Poslaťod Killswitch » 05 Aug 2009, 14:38

nepouzivaj prosim ta vulgarizmi na fore nails. ani ziadne strakty a tak podobne.

mazat nicit, grafit som neskusal ale mozes vyskusat a daj vediet ci sa ti pokazilo lozisko.

HumanClay

Poslaťod HumanClay » 27 Jún 2010, 10:07

ložisko nemazať je síce lepšie, dlhšie vydrží sleep ale ložisko sa podľa mňa veľmi opotrebováva. Som spočiatku nemazal a len čistil a po čase som počul ako keby som tam mal nejaké piliny, ktoré vytvárali také "cukanie" ložiska. Ložisko by som aj naďalej nemazal ale bojím sa že sa mi zoderie a potom budem musieť z čiech zháňať nové lebo tu do yoyojamu nemajú. Čo sa opotrebovávania týka skúsim vysvetliť ako tomu ja rozumiem. V tom malo ložisku počas sleepu dochádza k nemalým rýchlostiam počas ktorých sa trie kov o kov. Jak brzdové platničky na aute. Tie sa tiež musia po čase vymeniť. Tak osm vymýšľal čím ho namazať aby sa točilo poriadne. Skúšal som normálny olej - brzdil až hrúza; WD 40 - brzdil menej asle stále brzdil. A pri tom som aj ostal. Odpúzdrim ložisko prefúknem ho Wdčkom potmo ho prefúknem ústami aby sa nadbytočný olej odstal von, a na 3 sekundy ho hodím do technického benzínu, vytiahnem a hneď vyfúknem technický. Ložisko sičí menej a má celkom schopný sleep. Ďalej mi otec poradil, že mám skúsiť namazať naftou. Ona sama o sebe pôsobí ako mazadlo ale pomerne rýchlo sa odparí. Ale ešte som ju neskúšal. Tak čo hovoríte na moje vysvetlenie mazania? Ak s niečim nesúhlasíte tak napíšte, ja som predsa len začiatočník :-)

Obrázok užívateľa
Zephyr
Kontakt:

Poslaťod Zephyr » 27 Jún 2010, 10:43

Ložiská sú tak ako aj stringy spotrebný tovar, raz za čas zařvú, treba sa s tým zmieriť. Síce im môžeš predĺžiť životnost, ale nie je to také ako by si si predstavoval. Keď chceš počuť ako na mazanie, poradím ti to čo mne Alhan (stojí za yoyami Haný, Haný 2 a Losos): Kvapni zopár kvapiek oleja do benzínu a v tom vykúp ložisko, nič lepšie spraviť nemôžeš. WD40 by som nepoužíval, takisto ako Konkor, lebo pôsobí agresívne na kovy (viacej by ti vedel asi napísať Púčik, do tohto sa moc nerozumiem). Olej používaj buď olej do hodiniek, alebo originálny yoyojam thin (thick má hustejšiu štruktúru, na 1A nevhodnú) lube. Samozrejme toto všetko platí pre 1A, pre 2A je to úplne inak. A nezamieňať si WD s olejom, štruktúra je odlišná (a dosť).

HumanClay

Poslaťod HumanClay » 27 Jún 2010, 10:49

siuper siuper. Ja som len chcel predĺžiť čas, počas ktorého by mi ložisko vydržalo. Takže behnem do niečoho kde predávajú ten olej na hodinky a kúpim. A hneĎ si aj idem vyčistiť ložisko od Wdčka :D ďakujem za rady :-) nikde som sa toto nedočítal. Všade písali že jeden používa to a to a to. Individuálne ale presne to nepísal nikto, že čo je dobré a čo nie. Tak som si vymyslel svoje a ako vidím bolo to dosť zle :D

Obrázok užívateľa
Zephyr
Kontakt:

Poslaťod Zephyr » 27 Jún 2010, 11:34

Ono na ložiská ktoré sa používajú hocikde inde nie sú vyvíjané také extrémne požiadavky na rýchlosť, ložisko v yoyi by malo vydržat okolo 8000 RPM (revolutions per minute, otáčky za minútu, v 1A v skúsených rukách je to úplne bežné) a pri nulovom mazaní ktoré nezvyšuje odpor (správne, mazanie zvyšuje v tomto prípade odpor). Čiastočne toto ničenie ložísk vyriešil Hspin svojim ložiskom s plastovou klietkou (tou haluzou čo drží guličky) čiže ložisko sa menej odiera a je to aj tichšie :) Keby si chcel teda ložisko veľkosti C (veľké ložisko, Yoyojam, YYF a vlastne 80 percetn všetkých ostatných yoyí) odporúčam One Drop 10 Ball Bearing alebo Terrapin X Wing (aj keď s týmto nemám skúsenosti, ale ohlasy naň sú výborné. Bohužial stojí 18 libier)

HumanClay

Poslaťod HumanClay » 27 Jún 2010, 11:56

veď to. Ložisko drahšie jak celé moje yoyo :D takéto niečo budem kupovať až keď kúpim dačo kovové za vyšší peniaz. Ale to až nieked yna vianoce možno :D a tie otáčky ma fakt zaujali. 133 za sekundu. Fakt sila. A tie hodinkové oleje nevieš kde v NR predávajú?

Obrázok užívateľa
Zephyr
Kontakt:

Poslaťod Zephyr » 27 Jún 2010, 12:05

V hodinárstve? Fakt neviem, ja som si trochu požičal od dedka a ten ho má ešte z NDR a stále si drží svoju pôvodnú konzistenciu, nehustne nič, prosto kvalitka.

HumanClay

Poslaťod HumanClay » 27 Jún 2010, 12:08

:D aj staré môže byť dobré. Tak behnem do hodinárstvsa popýtať :D budem zháňať. Dík inak :-P

Pucik
Hlavný moderátor

Poslaťod Pucik » 12 Júl 2010, 09:54

Smejkov zastrelit....
WD, CONCOR to su veci vdaka ktorm si si viac lozisko znicil ako keby si ho 3 roky nemazal.
Pokial mas bordel v lozisku a vydava zvuky ako keby tam bol piesok tak to treba vycistit, to to hlavne plati aj o loziskach cistenych vo WD a pod. Nafta je ok v bicykloch, vsetky ciste oleje su ok len to zvysuje trenie a to je ten dovod preco sa lozisko cisti.

LOZISKO SA NECISTI OD SPINY ALE OD OLEJA.

rema01

Poslaťod rema01 » 18 Jan 2011, 21:41

PeterBA píše:Ahojte,
Yoyá, ktoré používam na stringové triky (1A), alebo freehandové triky (5A) po vyčistení nemažem.
Yoyá, ktoré používam na loopovacie triky (2A) namažem olejčekom od firmy Yomega, ale len jednou dvoma kvapkami.
Dobrý olejček je aj od firmy Yoyojam. Od firmy Duncan je olej (mazadlo) v hustejišiom stave ako ostatné a preto ho ja osobne nepoužívam.

preco???? na 1a a 5a vobec nemusis mazat???

Obrázok užívateľa
matro
Hlavný moderátor
Kontakt:

Poslaťod matro » 18 Jan 2011, 21:52

lebo na 1A a 5A je lepŠie keď sa ti yoyo nevracia na trhnutie

Pucik
Hlavný moderátor

Poslaťod Pucik » 18 Jan 2011, 21:55

Pretoze a to pisem po 100x - yoya necistime od spiny ale od oleja. My tam olej nechceme, cokolvek je vnutri spomaluje lozisko preto sa ten olej dava prec = cistenie. Preto na yoyovanie kde ide o sleeper nam ide o co najsuchcie lozisko.

Na looping je dobre pouzit tak akuratny olej, ktory ma spravnu hustotu a response je taky ako chceme.

Späť na

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: 2 a 0 hostia