Zbohom SPYY 1.časť

Všeobecná diskusia o yoyovaní.
Obrázok užívateľa
matro
Hlavný moderátor
Kontakt:

Zbohom SPYY 1.časť

Poslaťod matro » 23 Júl 2013, 01:20

Keď som na fejsbuku narazil na tento príspevok, myslel som si že sa Guy Wright rozhodol zmeniť značku alebo len z nejakého dôvodu opúšťa team SPYY.

Obrázok

Klikol som si na oficiálnu stránku SPYY stým že sa dozviem nejaké informácie o tom prečo sa Guy takto rozhodol. No tam ma čakalo ešte niečo horšie.
SPYY končí.
Hlavným dôvodom je pravdepodobne to že SPYY yoyá sa nepredávali natoľko aby sa tým Steve mohol uživiť ako spolu so svojou ženou Suzanne chceli. A teda si musel nájsť inú prácu popri ktorej na vytváranie yoyí nebude mať čas. A inak ako naplno to robiť nechcel. Aspoň takýto pocit mám z jeho vyjadrenia ja. Ako ale sám uviedol 10 000 predaných yoyí je niečo na čo môžu byť naozaj hrdý!

Tu sú 2 vyhlásenia, ktoré som našiel.

Steve Bufell píše:Thanks for taking a chance on us and our little yoyo company. Suzanne and I tried to push it to a full time carrier a while back, but I melted my soul in the process. I think it’s time to call it a day. 10,000 yoyos sold to date. I guess we can all be proud of that. It’s been a fun ride with crazy ups and downs, just like this hobby of ours I wish you all the best and you have our blessings and full support to pursue yoyoing however you feel it suits you best. Thanks and please stay in touch. We’ll see you around. Hugs and tears, Steve & Suzanne SPYY

Steve Bufell píše:A big thanks to the stores for investing in SPYY, to the players that choose to throw SPYY, to the team members that represented SPYY and especially to my lovely wife, Suzanne who helped make it all happen. It was a good run, so thanks. I’ll be forever grateful. I hope to see you all soon.

Poďme si teda zaspomínať na túto, aj keď v našich končinách nie príliš populárnu, Kanadskú yoyo firmu.
Keďže je toho naozaj veľa čo tu SPYY zanechali rozhodol som sa to rozložiť na viac častí. Tu je tá prvá:

Obrázok

SPYY, teda v tom čase ešte Saturn Experiment, bola založená v roku 2003 Stevom Bufellom.

Prvé yoyo bolo vyrobené už v roku 2003 a nieslo rovnaký názov ako firma - Saturn Experiment. Steve pri navrhovaní tohto yoyo strávil veľa nocí a vyrobil celkovo 5 rôznych prototypov pričom každý bol v niečom iný no nakoniec sa mu ani jeden z nich nepozdával natoľko aby sa z tajného projektu stalo yoyo pre verejnosť.
Až do roku 2003 bola prevažná väčšina yoyí responzívnych (áno už vtedy existoval a bol využívaný bind no yoyá boli stále responzívne) a "neresponzívna revolúcia" prišla až po tom čo Johnie DelValle vyhral majstrovstvá sveta s neresponzívnym yoyom.

A prečo o tom vlastne hovorím? Pretože základnou myšlienkou pri vytváraní prvého yoyo od Saturn Experiment bolo aby sa aj napriek tomu že je responzívne nevrátilo do ruky pri nejakom komplikovanejšom triku alebo viac násobnej trapéze. To sa síce podarilo no yoyo nebolo dobré na whipy alebo slackové triky. A tak to Steve nechal tak a začal vyrábať kovové high-end yoyá pod taktovkou Saturn Precision Yo-Yos alebo v skratke pod akou túto firmu všetci poznáme SPYY.

Obrázok
takto nejak vyzeral prvé (pre verejnosť nedostupné) yoyo Staurn Experiment

Prvé SPYY yoyo, ktoré bolo dostupné pre verejnosť uzrelo svetlo sveta na prelome rokov 2005 a 2006. Radian alebo Mk I. bol vyrobený len v malom množstve - 25 kúskov.
Bol to iba akýsi prvú pokus pri ktorom chcel Steve počuť názor yoyerov na toto yoyo aby si overil či to má vôbec zmysel. Yoyá sa rozpredali rýchlo a ohlasy boli pozitívne takže to bolo dobré znamenie a nič nestálo v ceste druhému runu.
Radian prešiel malými úpravami a razom tu bol Radian Mk II. Dostal modrú farbu, bol anodizovaný pre lepšie grindy, pribudlo na hmotnosti, pridaná bola aj vnútorná drážke pre lepšie thumbgrindy na boku mal vylaserovaný nápis SPYY Radian Mk II. a číslo od 1-18 (vyrobených bolo len 18 kúskov, neskôr pribudla čierna bead blasted verzia v oveľa väčšom počte).
Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré, a na svet prišiel aj Radian Mk III., ktorý mal oproti svojim predchodcom rozšírený gap a nápis naboku bol vyrytý.

Obrázok
Radian MK I., II. a III. (pre zväčšenie obrázka naň stačí kliknúť)

Prišiel ale čas na nové modely a tak pustupne vznikli yoyá Addict, undersize yoyo so super designom Spyder a v spolupráci so SaveDeath signature yoyo Tylera Severanca Trainwreck!

Obrázok
pre zväčšenie klikni

Obrázok

K Trainwrecku vznikli aj 2 "promo videá":

Radian sa po čase dočkal aj svojej 4 verzie. Tento krát pod názvom Radian Super Light. Išlo vlastne o odlahčenú verziu Mk III., ktorá však svojim prevratným a dosť nevšedným designom upútala už na prvý pohľad. Dať do yoya diery nie je len tak. No výrobcovia sa stým popasovali a nakoniec sa im podarilo toto yoyo nielen úspešne vyrobiť ale aj sa popasovať s jeho stabilitou.

Obrázok

Ďalšej verzie sa dočkal aj Trainwreck. Tá prišla prekvapením k ročnému výročia od vytvorenia prvého Trainwrecku. Zmenou bolo lepšie rozloženie váhy, zaoblené hrany, lepšia stabilita a samozrejme nesmeli chýbať nové farby a nápisy, ktoré si zobral na starosť Save Death na čele s Drewom Tetzom a Boydom Sethom.

Obrázok

Po vytvorení Riadan Super Light stála pred Stevom neľahká úloha. Chcel totižto posunúť harnice svojej kreativity pri vymýšlaní tvarov ešte ďalej! A tu sa začal písať príbeh yoya Pistolero. Slovo pistolero pochádza zo španielskeho slovak pistol a v preklade znamená pištolník? Pýtate sa prečo? Pri špici yoya je umiestnených 6 dierok, ktoré symbolizujú zásobník (klik) zbrane 1873 Colt Peacemaker. Na chod yoya majú tieto dierky minimálny vplyv no Steve chcel dať dokopy originálny a pekný vzľad so skvelou funkčnosťou. Okrem toho stále naslúchal yoyerov a bral do úvahy ich názory na SPYY yoyá a aj to svedčalo o kvalite tejto firmy. Na radu verejnosti teda urobil yoyo širším a návratový systém zapustil ,pre menší response, o niečo hlbšie.

Obrázok

Po Tylerovi dalo SPYY šancu navrhnúť si svoje signature yoyo aj Jonathanovi Robinsonovi (John Rob). John navrhol pure tak aby malo na boku "pogy", ktoré narozdiel od zvyšku yoya neboli anodizované a dodali mu tak unikátny feel.

Obrázok

John Rob si na luxus zjavne potrpí a jedno jeho Pure si dal vyrobiť zo zlata!

Obrázok užívateľa
matro
Hlavný moderátor
Kontakt:

Re: Zbohom SPYY 1.časť

Poslaťod matro » 28 Júl 2013, 21:27

Nesmie chýbať ani dojímavé video na rozlúčku, ktoré dal dokopy jeden z fanúšikov SPYY.

Obrázok užívateľa
Foxo
Kontakt:

Re: Zbohom SPYY 1.časť

Poslaťod Foxo » 29 Júl 2013, 11:38

pekne, predali 10 000 kusov a ja mam stale jeden doma

Späť na

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: 1 a 0 hostia